„Czerwone gardło” – Jo Nesbo

19 grudnia 2014

Czerwone GardłoRecenzję tak dobrej książki trudno rozpocząć, żeby nie napisać czegoś zbyt banalnego. Ale o „Czerwonym gardle” można powiedzieć tylko jedno – GENIALNA! Książka, która zabiera nas na front II Wojny Światowej by rozwikłać współczesne problemy i zagrożenia musi robić wrażenie. To podróż, której żaden czytelnik nie zapomni.

Autor przenosi nas co chwilę w czasie, mieszając przeszłość z teraźniejszością. Cała historia układa się w całość dopiero w ostatnich rozdziałach.

Zaczynamy od mroźnej linii frontu, gdzie ochotnicy z Norwegii walczą po stronie nazistów. Niektórzy z nich uciekają na rosyjską stronę w obliczu coraz to trudniejszych starć. Mróz, wyczerpanie, kiepskie racje żywieniowe i ciągły strach o życie na każdym zostawiają trwały ślad. Nawet, jeśli żołnierz nie odniesie ran fizycznych, to psychicznie nosi w sercu skazę na całe życie.
Wydarzenia z lat 40 mają wpływ na głównych bohaterów w latach 90. Choć już w podeszłym wieku, mają w pamięci dawne dzieje, lata swojej trudnej młodości. A wybory, które wtedy wydawały się oczywiste spowodowały, że naród obwołał ich zdrajcami ojczyzny. Walka po stronie przegranych nie przyniosła im chwały. Wielu żołnierzy po powrocie do kraju zostało skazanych na kary więzienia.

Spora część młodych ludzi w Norwegii wciąż jednak wierzy w sens tej walki. Prężnie działają organizacje neonazistowskie, zbrojące się do wiecznej wojny i handlujące bronią. Na trop jednego z takich karabinów trafia nasz główny bohater, Hary Hole. Okazuje się, że w Norwegii ktoś zakupił bardzo precyzyjny i solidny karabin snajperski, najprawdopodobniej z zamiarem zabicia jakiejś osoby publicznej. Podążając tym śladem i łącząc różne fakty Harry zatacza wokół potencjalnego zamachowca coraz węższe kręgi. Ten niestety wymyka się za każdym razem, kiedy detektyw jest za nim o krok…

Historia jest tak porywająca, że czytelnik na końcu czuje niedosyt, smutek ze skończenia tak wspaniałej lektury. „Czerwone gardło” oceniamy zatem bardzo wysoko. Trafia do naszych ulubionych książek na półce.

Zobacz podobne recenzje książek

 

Ocena autora recenzji

 • 8/10
  Okładka książki
 • 8/10
  Autor
 • 10/10
  Stopień zainteresowania
 • 10/10
  Fabuła
 • 10/10
  Zakończenie

PLUSY

 • Nagłe zwroty akcji
 • Niesamowicie wciągająca fabuła
 • Wyrazisty główny bohater

MINUSY

 • BRAK

2 komentarze

 • Wioletta 1 maja 2015 at 17:31

  Niesamowicie wciągająca książka, w której autor prowadzi czytelnika przez rozmaite historie ludzi, na których doświadczenia wojny odcisnęły swoje piętno. Do tej książki na pewno będę jeszcze wracała.

   

 • Zenon 23 marca 2016 at 08:48

  Świetna książka, naprawdę polecam wszystkim. Dzięki za recencję!

   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *