„Dziwne losy Jane Eyre” Charlotte Brontë

1 grudnia 2010

dziwne losy jane

To powieść typowo kobieca, piękne, wzruszające romansidło osadzone w realiach minionych wieków.   Główna  bohaterka Jane jest osieroconą dziewczyną, która zdobywając wykształcenie nauczycielki trafia do domu pana Edwarda Fairfaxa Rochestera na posadę guwernantki. Jej podopieczną zostaje ukochana córka właściciela posesji – Adela.

Jane jest wspaniałą, młodą kobietą pełną wdzięku i uroku osobistego, lecz bardzo skrytą. Nie umyka to uwadze pana Rochestera, który od pierwszego wejrzenia zakochuje się w guwernantce.  Jednak nie okazuje tego, wręcz przeciwnie.

Posiadłość Rochestera kryje bowiem w sobie mroczną tajemnicę, która ewidentnie trapi pana domu i spędza mu sen z powiek.

Lecz czy miłość będzie miała szansę rozkwitnąć? Przekonasz się czytając książkę. Naprawdę polecam! Trzyma w napięciu do końca.

To doskonała lektura na długie, zimowe wieczory, ale jednak wyłącznie dla kobiet 🙂

Powieść doczekała się swojej wersji filmowej w reżyserii Robert M. Younga, jej premiera odbyła się 9 marca 1997 roku. Film, przyznam jest naprawdę trafiony, dobra gra aktorska, bliskie odwzorowanie książki,  jednakże nie umywa się do książki.

Zobacz podobne recenzje książek

 

2 komentarze

 • Ela 2 grudnia 2010 at 10:45

  A jak się kończy? Jest jakiś happy end?

   

 • dexa 2 grudnia 2010 at 11:07

  Jeżeli zdradzę koniec to czy warto będzie czytać książkę:) Mogę zdradzić tylko że nie zabraknie nuty dramatyzmu, ale też pojawią się szczęśliwe chwile.
  Fabuła potrafi zaskoczyć nawet pod koniec:)

   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *