„Stan zagrożenia” – Tom Clancy

24 stycznia 2015

Tom Clancy - Stan zagrożeniaW naszym spisie pora na książkę Toma Clancy, który pierwszy raz pojawia się w zestawieniu. Ale nie jest to niestety debiut rewelacyjny. Książkę oceniamy słabo lub przeciętnie. Niestety zapewne wbrew fanom jego twórczości, ale też wbrew ogólnej dobrej opinii, jaką ma ona w internecie.

O czym jest historia opowiedziana w książce? Rzecz dzieje się w Kolumbii, w latach osiemdziesiątych XX wieku. Handel i produkcja narkotyków kwitną w najlepsze, a ich przemyt do USA nie nastręcza większych trudności. Wszystko załatwia się w większości drogą lotniczą. W pewnym momencie ktoś postanawia położyć choć częściowo kres temu procederowi, a przy okazji zwiększyć swoje szanse w kolejnych wyborach prezydenckich. Efektem tych działań jest zamach na szefa agencji bezpieczeństwa, który przebywał z wizytą w Kolumbii. Od tego momentu działania amerykanów przybierają bardziej zdecydowany charakter. Polowanie na nielegalne transporty przybiera na sile, a w terenie rozpoczynają operację najlepsi z najlepszych, czyli grupy komandosów, których zadaniem jest uprzykrzanie życia kartelom narkotykowym.

I w zasadzie zarys całej historii byłby świetną zapowiedzą mile spędzonego z książką czasu, jednak to co można było opisać na 200 stronach, Clancy zrobił na 700. Znaczna część książki, jak na pozycję o charakterze sensacyjnym, to knucie i intrygi polityczne. Mają one co prawda wpływ na wszystkie wydarzenia, ale poświęcono im zbyt wiele miejsca. Niektóre fragmenty książki są do tego stopnia nudne, że ciężko przez nie przebrnąć.

Jedyną wyraźnie zarysowaną w książce postacią jest Cortez – typ spod ciemnej gwiazdy, pracujący dla karteli narkotykowych jako dobrze opłacany najemnik. Zadaniem byłego szpiega rosyjskiego jest ochrona interesów swoich pracodawców. Nie przebiera w środkach, a jego ważniejszych osiągnięciem jest wykorzystanie sekretarki pracującej w CIA, jako źródła swoich informacji. Ta oczywiście nie jest niczego świadoma. Cortez to postać o tyle ciekawa, że jako najemnik kartelu ma w pewnym momencie gotowy plan przejęcia nad nim kontroli i skutecznie zaczyna wprowadzać go w życie. Główna postać, czyli Jack Ryan, pojawia się raczej rzadko i nie jest tak charyzmatyczny.

Książkę polecamy zatem osobom, które lubią twórczość Toma Clancy i za wszelką cenę chcą znać każdą jego pozycję. Jeśli zaś szukacie ciekawej lektury na weekend lub liczycie na wartką akcję i liczne zwroty wydarzeń – wybierzcie inną książkę.

Zobacz podobne recenzje książek

 

Ocena autora recenzji

 • 7/10
  Autor
 • 7/10
  Okładka książki
 • 6/10
  Stopień zainteresowania
 • 5/10
  Fabuła
 • 6/10
  Zakończenie

PLUSY

MINUSY

 • Zbyt mało zwrotów akcji
 • Dużo niepotrzebnych opisów

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *