„Prędkość” – Dean Koontz

4 marca 2015

dean koontz prędkośćCzy zastanawiacie się czasami, jak zachowalibyście się w obliczu decyzji, od której bezpośrednio zależy życie innych osób? Główny bohater książki, Billy Wiles, został postawiony przed tego rodzaju dylematem. Postawiony wbrew sobie i wbrew zdrowej logice. Po prostu znalazł kartkę za wycieraczką, której treść wciąga go w wir wydarzeń kontrolowanych przez umysł psychopaty.

„Jeśli nie przekażesz tego listu policji, zabiję uroczą blond nauczycielkę. Jeśli przekażesz ten list policji, zabiję zamiast tego starszą panią. Masz sześć godzin na podjęcie decyzji”. Tak zaczyna się szalona gra. Gra, w której niewinnego bohatera zaczynają obciążać ciężkie dowody zbrodni. Każde zdarzenie wydaje się już z góry wyreżyserowane przez chory umysł. To, co początkowo wydawało się głupim żartem, prowadzi do śmierci kolejnych osób.

Billy samotnie przeciwstawia się grożącemu mu niebezpieczeństwu i stara się jednocześnie chronić swoją żonę. Aby wybrnąć z opałów, musi zacząć stosować metody, jakimi sam jest zastraszany.

Książka każdego czytelnika wciągnie od samego początku. W dialogach można wyczuć przemyślane aluzje i ciekawie stawiane wnioski oraz pytania o sens życia. Pomysł na psychologiczną grę z mordercą i sposób, w jaki wszystko się zaczyna, dają nadzieję na świetną książkę. I choć całokształt trzyma wysoki poziom, można by jednak powiedzieć, że Koontz nie wykorzystał całego potencjału historii. Zakończenie wydaje się zbyt banalne, jakby zostało dopisane w okresie gorszej twórczości autora. Czuć mocny kontrast między podwójnym dnem intryg z początku książki do banalnych sytuacji w drugiej jej połowie.

Ogólnie pozycję można polecić fanom kryminałów, którzy szukają niebagatelnych historii. Sprawdzi się w podróży i na zimowe wieczory.

Zobacz podobne recenzje książek

 

Ocena autora recenzji

Prędkość - Dean Koontz

 • 8/10
  Autor
 • 6/10
  Okładka książki
 • 7/10
  Stopień zainteresowania
 • 7/10
  Fabuła
 • 8/10
  Zakończenie

PLUSY

 • Dla fanów kryminałów

MINUSY

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *