„Papierowy człowiek” – Dashiell Hammet

5 lipca 2014

okładka książki Papierowy CzłowiekChoć przez większość osób książka ta jest uważana za klasykę gatunku, naszej redakcji nie przypadła do gustu. Ale o tym zaraz…

Nick Charles to detektyw, który aktualnie już nie wykonuje swojego zawodu, ale jak wiadomo, pewne nawyki zostają w krwi na całe życie. Hobbistycznie rozwiązuje zagadki, na które trafia w swoim otoczeniu. Kiedy ginie sekretarka jego znajomego wynalazcy, Artura Wynanta, Nick zdaje się nie mieć jeszcze pojęcia, co też może się z nim dziać. Ale już wkrótce splot wydarzeń podsuwa mu kolejne wskazówki…

Smaku sprawie dodaje fakt, że Wynant znika bez śladu. Zostawia po sobie tylko małe wskazówki w postaci listów oraz telefonów. Nawet jego dzieci zaczynają twierdzić, że kontaktują się z ukrywającym się ojcem.

W całą sprawę z zaangażowaniem włącza się także Nora, żona Nicka. Choć sprawa nie dotyczy jej bezpośrednio, zaczyna wspomagać męża w rozwiązaniu zagadki.

Książka nie jest napisana „lekko”. Jej lektura może sprawiać problemy. Wiele wątków jest całkowicie pobocznych i nie ma kompletnie żadnego związku ze sprawą. Wiele scen można by zupełnie wyciąć. Ale może taki styl odpowiada pewnej części odbiorców i absolutnie nie zamierzamy tego krytykować.

Książka może się podobać, a dowodem na jej nieprzeciętność są liczne ekranizacje.

Zobacz podobne recenzje książek

 

Ocena autora recenzji

 • 6/10
  Okładka książki
 • 6/10
  Autor
 • 7/10
  Stopień zainteresowania
 • 7/10
  Fabuła
 • 6/10
  Zakończenie

PLUSY

MINUSY

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *