„Kwiat Pustyni” – Waris Dirie

21 września 2011

Rytuały w krajach afrykańskich to temat wstrząsający i niełatwy. Oprócz malowania ciał na różne kolory, noszenia chust i zaplatania warkoczyków na głowie istnieją obrzędy, które chociaż są zakazane nadal są praktykowane. Jednym z nich jest obrzezanie. Jest to rytuał praktykowany ze względów religijnych lub estetycznych wśród plemion zamieszkujących Czarny Ląd. Poddawane mu są małe dziewczynki, zupełnie nieświadome swej kobiecości i nie znające konsekwencji, jakie może za sobą nieść ta operacja.

W obecnych czasach jest to temat tabu, a żeby walczyć z tym zjawiskiem trzeba je najpierw poznać i zrozumieć, jak wysoką cenę muszą ponieść czarne kobiety by mogły żyć normalnie. Jedną z takich historii przedstawia Waris Dirie – światowej sławy modelka pochodząca z Somalii, która także przeszła to piekło.

Jej opowieść możemy poznać dzięki książce „Kwiat pustyni”. Książka ta opisuje przebieg życia młodej i pięknej dziewczyny, która została wychowana w jednej z koczowniczych osad. W wieku kilkunastu lat trafiła do Londynu i jak w amerykańskim śnie – została modelką. Dokładniej było to tak: na początku swojego pobytu w angielskim mieście Waris poznaje Marylin, z którą się później zaprzyjaźnia. Dziewczyna szybko się uczy języka, a dzięki pomocy swojej przyjaciółki trafia do baru kanapkowego, gdzie dostaje pracę, jako sprzątaczka. Tam zostaje dostrzeżona przez znanego fotografa, który później ma duży wpływ na rozwój jej kariery. Waris z kobiety bojącej się spojrzeć obcemu mężczyźnie w oczy, zmienia się w odważną reprezentantkę milionów kobiet, która chce walczyć ze strasznym rytuałem, któremu także została poddana.

W początkowym okresie pobytu w Londynie Waris jest zamknięta w sobie. Historię swojego życia opowiada po tym, gdy zastaje swoją przyjaciółkę w dwuznacznej sytuacji z nieznanym mężczyzną. W wieku trzech lat dziewczynka została poddana rytuałowi i wierzy w to, że jest to cena, którą musi ponieść kobieta, bo tak trzeba, tak nakazuje tradycja, rodzina i społeczeństwo. Zabieg ten jest uznawany za sposób kontrolowania seksualności kobiet, gdyż gwarantuje ono dochowanie dziewictwa aż do ślubu. Historia, którą opowiada przyjaciółce wywołuje bolesne wspomnienia i zdziwienie, kiedy dowiaduje się, że obrzęd, do którego została zmuszona jest praktykowany tylko w Afryce. Co więcej, dzięki jej opowieści dowiadujemy się, że nie poddanie córki obrzezaniu jest równoznaczne ze zhańbieniem całego rodu, ponieważ od ponad 3 tysięcy lat w rodzinach afrykańskich panuje przekonanie, że córka, która nie została obrzezana jest istotą nieczystą. Nieobrzezana dziewczyna nie może wyjść za mąż, czeka ją wygnanie z wioski i traktowanie na równi z prostytutkami.

Jest to wciąż powszechna praktyka mimo, że Koran o niej milczy. Wszyscy godzą się z tym, że okaleczona kobieta jest chora psychicznie i fizycznie do końca swego życia, a przecież to właśnie kobiety są filarem Afryki.

Książka jest naprawdę godna polecenia. Myślę, że Waris dzięki niej trafiła do wielu kobiet, które zmieniły poglądy i zaczęły walczyć z tym rytuałem.

Zobacz podobne recenzje książek

 

3 komentarze

 • Michał 22 września 2011 at 05:46

  Naprawdę super książka, mam ją w swojej biblioteczce. Pokazuje prawdę o obrzędach religijnych na Czarnym Lądzie.

   

 • Basia 11 października 2011 at 12:13

  Super książka, polecam wszystkim.

   

 • justyna 21 sierpnia 2012 at 15:12

  Ksiazka jest swieta. Polecam wszystkim.

   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *