„Sztuka podstępu” – Kevin Mitnick

31 października 2013

Sztuka podstępu - okładkaJest to jedna z tych książek, którą można przeczytać jednym tchem i do której nawiązuje się często w różnego rodzaju rozmowach.

Autor książki – Kevin Mitnick to jeden z najsłynniejszych hakerów świata, aresztowany po długich poszukiwaniach przez FBI w 1995 roku. Ten superhaker oskarżony został o wiele włamań do ważnych systemów komputerowych, jednak nigdy nie udowodniono mu czerpania korzyści finansowych z tych włamań.  Sąd skazał Mitnicka na kilka lat więzienia oraz zakaz używania Internetu do 2003 roku. Po wyjściu z więzienia, aż do chwili obecnej, jest to jeden z najbardziej cenionych ekspertów od spraw bezpieczeństwa komputerowego.

Książka „Sztuka podstępu” wydana została w naszym kraju  w roku 2003 przez wydawnictwo Helion (oryginalny tytuł – The Art of Deception).

W „Sztuce podstępu” Mitnick opisuje sposoby uzyskiwania ściśle tajnych informacji dzięki umiejętnościom i technikom zwanym socjotechniką.

(…) Kto stanowi największe zagrożenie bezpieczeństwa kapitału firmy? Odpowiedź jest prosta: socjotechnik – pozbawiony skrupułów magik, który, gdy patrzysz na jego lewą rękę, prawą kradnie Twoje tajemnice. Do tego często bywa tak miły, elokwentny i uprzejmy, iż naprawdę cieszysz się, że go spotkałeś. (…)

Autor książki pokazuje jak ominąć systemy warte miliony dolarów wykorzystując do tego najsłabsze ogniwo, czyli człowieka. To właśnie specjalne techniki wywierania wpływu na ludzi pozwalały mu uzyskiwać ściśle tajne informacje. Jak sam pisze: „Łamałem ludzi, nie hasła„. Mitnick opisuje ze szczegółami wiele przykładów wykorzystania sztuki podstępu i udowadnia, że można zdobyć praktycznie każde dane, omijając przy tym różne zabezpieczenia.

Zobacz podobne recenzje książek

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *