„Tatuażysta z Auschwitz” – Heather Morris

6 maja 2019

Tatuażysta z AuschwitzTo kolejna z powieści o tematyce obozowej, która wzbudziła wiele kontrowersji na całym świecie. Autorką książki jest pochodząca z Nowej Zelandii Heather Morris jako pracownik państwowego szpitala w Melbourne miała okazję spotkać głównego bohatera swojej powieści – Lalego Sokołowa.

Co zainspirowało autorkę do napisania pierwszej książki? Z pewnością była to ciekawa a zarazem poruszająca historia Lalego, który kilka lat spędził w największym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym – Auschwitz. Śmiało można stwierdzić, że jest to jedna z piękniejszych opowieści, w których to wielka miłość przezwyciężyła ból i cierpienie z jakim na co dzień zmagali się Lale i wybranka jego serca – Gitę.

O tym jak wyglądało życie w obozie koncentracyjnym wiedzą już wszyscy, każdy dzień był walką o ten następny – więźniowie żyli w ciągłym strachu, bali się nie tylko o swoje życie, ale także i życie najbliższych im osób. Jedni tak jak Lale mieli zdecydowanie więcej szczęścia, dzięki pracy jaką przyszło mu wykonywać szczęśliwie udało mu się przetrwać najcięższy okres swojego życia. Czym zajmował się Lale? Odpowiedź na to pytanie została ukryta w tytule powieści „Tatuażysta z Auschwitz” – pochodzący ze Słowacji Lale pełnił funkcję tatuażysty, który codziennie tatuował indywidualnym numerem nowoprzybyłych do obozu więźniów różnych narodowości.

Tak właśnie poznał Gitę – była to miłość od pierwszego wejrzenia wystawiona na próbę czasu. Niewinne początkowo spojrzenia przerodziły się w wielkie namiętne uczucie, co dodawało im siły do walki o przeżycie.

Niestety treść zawiera wiele błędów merytorycznych, które w negatywny sposób wpłynęły na odbiór książki. Wśród wielu pochlebnych opinii nie brakuje również i tych krytycznych, zarzucających autorce niedokładność o czym wypowiedzieli się sami historycy twierdząc, że w powieści znajduje się duża ilość nie do końca prawdziwych informacji. Pomijając ten fakt, autorka w rewelacyjny sposób przekazała czytelnikom emocje i uczucia jakie towarzyszyły zakochanym podczas miesięcy spędzonych w Auschwitz.

Zobacz podobne recenzje książek

 

Ocena autora recenzji

Tatuażysta z Auschwitz

PLUSY

MINUSY

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *