Cykl Strażnicy Veridianu – tom I „Straż” Marianne Curley

11 maja 2015

okłądka książki StrażJako pasjonatka gatunku fantasy chętnie sięgam po książki o tej tematyce. Kiedyś kupiłam na promocji w Internecie sagę Strażnicy Veridianu i dopiero po pół roku po nią sięgnęłam. Mając za sobą lekturę powieści takich wspaniałych autorów jak Cinda Chima czy Trudi Canavan, musze stwierdzić, że Curley raczej do nich daleko.

Mimo iż książka była ciekawa, to jednak bardzo przewidywalna, dialogi niestety ubogie. Jak dla mnie fabuła za mało rozbudowana a postacie zbyt mało charakterystyczne. To taka typowa powieść dla nastolatek, jednak wciąga na tyle, że chce się sięgnąć po kolejny tom. Autorka próbuje skontrastować świat rzeczywisty ze światem fantasty pełnym magii, tajemnych światów a także fabuła wdziera się w przeszłość.

Głównym wątkiem powieści jest funkcjonowanie Straży – tajnej organizacji do walki ze złem, które wznieca Bogini Chaosu – siostra głównego przywódcy Straży – Loriana. Ethan jest powołanym od dziecka członkiem Straży, jego mistrzem jest 600 letni Arkarian. Ze wszystkich postaci to on jest bardzo intrygujący, ma fiołkowe oczy i niebieskie włosy. Jego przeszłość nie jest jednoznacznie pokazana, również sfera uczuciowa tej postaci pozostaje dla nas nieco ukryta. Czytając powieść czuje się, że ta postać odegra tu znaczącą rolę.

Czarnym charakterem jest Marduk, stwór służący bogini chaosu. To on, kierowany chęcią zemsty chce zniszczyć rodzinę i bliskich Ethana. Dlaczego? Dowiemy się tego w trakcie czytania.

Ethan jak zasłużony członek Straży otrzymuje w końcu Ucznia, którego ma szkolić. Okazuje się nim być bardzo uzdolniona siostra jego dawnego przyjaciela.

Losy bohaterów toczą się na początku dość nudnawo i przewidywalnie. Gdzieś tak pod koniec, gdy rozwiązuje się sprawa Marduka i rodziny Ethana, akcja nieco się podkręca.

Nie będę zdradzać więcej szczegółów. Dla fanów gatunku, mogę polecić tę pozycję, można przeczytać. Będziecie cofać się w czasie, walczyć ze złem, poznawać nowe światy, knuć, płakać, tworzyć intrygi. Przygoda i magia was zainspirują.

Zobacz podobne recenzje książek

 

Ocena autora recenzji

Strażnicy Veridianu - tom I „Straż” Marianne Curley

 • 7/10
  Autor
 • 6/10
  Okładka książki
 • 7/10
  Stopień zainteresowania
 • 6/10
  Fabuła
 • 7/10
  Zakończenie

PLUSY

MINUSY

 • Książka bardzo przewidywalna
 • Ubogie dialogi

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *