„W przededniu” – Orson Scott Card i Aaron Johnston

20 sierpnia 2014

w-przededniuPoniższa recenzja jest o tyle unikalna, że jej autor nie zna jeszcze wydarzeń z „Gry Endera”, w stosunku do którego „W przededniu” jest prequelem. A w zasadzie początkiem całej serii prequeli. Takie świeże spojrzenie ma swoje plusy, gdyż rozwoju wypadków dopiero oczekujemy i nie są one jeszcze znane czytelnikowi.

W pierwszym rozdziale poznajemy rodzinę górników, pracujących na statku kosmicznym, będącym jednocześnie ich domem i miejscem pracy. Na pierwszy plan wysunięta jest postać młodego Victora, którego przyjaciółka zostaje wysłana na statek należący do innego klanu. Załoga po spotkaniu z włochami wraca do swoich prac. Victor wraz z towarzyszami pracuje nad udoskonalaniem wiertła, a cały statek, El Cavador, tkwi przytwierdzony do asteroidy, z której rodzina wydobywa cenne minerały. W okolicy pewna korporacja testuje swoje najnowsze dzieło – glaser, czyli laser grawitacyjny. Aby zdobyć obiekt do testów, czyli asteroidę i oszczędzić miesiące podróży, jej pracownicy postanawiają siłą odepchnąć statek górników od asteroidy. Nie wiedzą jednak, że towarzysze Victora natrafili na ślady obcej cywilizacji, której statek zbliża się do planety Ziemia z niesamowitą prędkością…

Już wkrótce załogi obydwu statków połączy wspólny cel, walka z czasem i obcą cywilizacją. Nie wszystkim będzie dane wyjść z tego cało… Młodzi bohaterowie książki będą musieli szybko dorosnąć, a ich rodziny poświęcić swoje dobro nad byt całej ludzkości i Ziemi.

W książce spotkamy też inne osoby, trenujących w różnych warunkach żołnierzy formacji POP, stanowiącej międzynarodowe siły, starające się o zachowanie równowagi w szarpanych kryzysem rejonach świata. To zapewne zalążek i wprowadzenie do kolejnych książek z tej serii.

Pozycja ta wywarła na nas bardzo pozytywne wrażenie. Szczególnie opisy funkcjonowania ludzkości w ogromnych przestrzeniach kosmosu robi wrażenie na czytelniku. Zarys i problemy ludzi przyszłości opisane przez Orsona Scotta wydają się tak realne, że łatwo wczuć się w bohaterów książki. Wartka akcja i opisy kosmicznych potyczek dopełniają całości.

Obowiązkowa pozycja dla każdego wielbiciela sci-fi.

Zobacz podobne recenzje książek

 

Ocena autora recenzji

"W przededniu"

 • 8/10
  Okładka książki
 • 7/10
  Autor
 • 9/10
  Stopień zainteresowania
 • 9/10
  Fabuła
 • 8/10
  Zakończenie

PLUSY

 • Obowiązkowa pozycja dla wielbicieli Science Fiction

MINUSY

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *