„Medaliony” Zofia Nałkowska

16 lipca 2012

Medaliony Zofii NałkowskiejCzytając wiele lektur muszę przyznać, że „Medaliony” Nałkowskiej najbardziej utkwiły mi w pamięci.

Wiele z nas nie rozumie, albo nawet nie wyobraża sobie czym są konflikty zbrojne i jakie przeżycia ludzkie się z nimi wiążą. Dla nas, ludzi XXI wieku, śmierć jest jednoosobową tragedią, którą kojarzymy z trumną, kwiatami, karawanem i pomnikiem na cmentarzu.

A jak postrzegało śmierć pokolenie czasów II wojny światowej?  O tym właśnie pisze Nałkowska w swojej książce.

„Ludzie ludziom zgotowali ten los” – takie jest motto, które wprowadza nas na łamy książki. Choć jest ona w zasadzie cienka to poraża swą treściwością i ogromem poruszonych w niej problemów oraz faktów.

Całą fabułę książki stanowi osiem opowiadań poruszających tematykę II wojny światowej.

Czy kiedykolwiek ktoś z was poznał co znaczy słowo GŁÓD? śmiertelny głód?

Autorka pokazuje do jakich czynów może posunąć się człowiek cywilizowany, który przymiera z głodu i zimna (nawet do kanibalizmu).

Przeczytawszy tę książkę dowiesz się co czuje człowiek, który resztę swych dni spędza w obozie zagłady, egzystując w pełnej świadomości wszechobecnej wokoło śmierci i mordu.

Ta książka wstrząsa sumieniem, wstrząsa człowiekiem i zasuwa wiele przemyśleń, bo przecież to „ludzie ludziom zgotowali ten los”.

Zachęcam do lektury!

Zobacz podobne recenzje książek

 

Ocena autora recenzji

"Medaliony" Zofia Nałkowska

 • 9/10
  Okładka książki
 • 10/10
  Autor
 • 10/10
  Stopień zainteresowania
 • 9/10
  Fabuła
 • 9/10
  Zakończenie

PLUSY

MINUSY

Komentarz

 • Zenon 23 marca 2016 at 08:49

  Co tu dużo pisać…klasyka. Myślę że każdy czytał już tę książkę jako lekturę w szkole, a jeżeli nie to koniecznie musi ją przeczytać teraz.

   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *