Adam Wajrak Przewodnik prawdziwych tropicieli

26 kwietnia 2017

Adam Wajrak to znany przyrodnik i dziennikarz, który tworzy fantastyczne reportaże i opracowuje wspaniałe książki zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dla dorosłych czytelników.

Dziś chciałabym napisać kilka słów o jego serii książek dla dzieci „Przewodnik prawdziwych tropicieli”. Liczy ona 4 tomy, każdy z nich poświęcony jest innej porze roku: WIOSNA, LATO, JESIEŃ, ZIMA.

Część LATO ma aż 160 stron i mieści mnóstwo fantastycznych opowieści o przyrodzie i zwierzętach. Autor przeniesie nas w Tatry, w Bieszczady, do okolic Lublina, na północ od Olsztyna, do nocnej Puszczy Białowieskiej, na nadmorskie plaże oraz do miasta.

Dowiemy się, że Tatry bardzo przypominają epokę dinozaurów. Panuje tam wciąż klimat i wciąż żyją zwierzęta z czasów, gdy po Ziemi chodziły mamuty.

Dowiemy się, jak trzeba zareagować, gdy zdarzy się wypadek w górach lub zaskoczy nas burza, a także co warto zabrać ze sobą do plecaka.

Będziemy podglądać susły albo węże Esculapa. Przeczytamy, jak zrobić przytulny domek ze starego tropiku i hamaka. Czy wiecie czym różni się jaszczurka od węża? A jakie środki ostrożności zachować, by nie zostać ukąszonym przez jadowitego węża?

Czy całując Kumaka przemieni się on w księcia? A jak zachowują się salamandry w deszczu? Skąd wzięły się wszystkie chomiki i gdzie ich szukać? Jak wyglądają ich nory i co jedzą te małe zwierzątka?

Adam Wajrak Przewodnik prawdziwych tropicieli

Poczytamy o bocianach. A jeżeli nie będziecie się bać to ruszajcie też wraz z autorem na nocną przygodę w Puszczy Białowieskiej. Tam będziemy polować z aparatem na derkacza. A czy wiecie jak się ubrać latem do lasu i jak poradzić sobie z komarami?

Kleszcze są bardzo niebezpieczne, koniecznie przeczytajcie jak się przed nimi uchronić. Auto podaje nam 10 kleszczowych przykazań.

Aby zostać podróżnikiem i tropicielem koniecznie trzeba nauczyć się określać strony świata. Autor nam w tym pomoże.

Poszukamy nory borsuka, poznamy alfabet Morse`a, dowiemy się jak zwabić kunę.

Na wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzi w książce Wajraka. Polecam całą serię bo to wspaniała lektura!!!

Zobacz podobne recenzje książek

 

Ocena autora recenzji

Adam Wajrak Przewodnik prawdziwych tropicieli

 • 9/10
  Autor
 • 9/10
  Okładka książki
 • 9/10
  Stopień zainteresowania
 • 9/10
  Fabuła
 • 9/10
  Zakończenie

PLUSY

MINUSY

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *